Wystawa: Sztuka Królewska w Bydgoszczy. 230 lat tradycji wolnomularskich

28 października 2013 r. odbyło się otwarcie niecodziennej wystawy Sztuka królewska w Bydgoszczy. 230 lat tradycji wolnomularskich. Będzie ona eksponowana w sali wystawowej Archiwum Państwowego w Bydgoszczy przy ul. Dworcowej 65 do końca lutego 2014 roku.

Organizatorami wystawy jest Archiwum Bydgoskie przy współpracy Instytutu Sztuka Królewska w Polsce i Stowarzyszenia Wielki Wschód Polski. Przygotowanie ekspozycji możliwe było dzięki współpracy bydgoskich placówek kulturalnych: Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego oraz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Dr. Witolda Bełzy.

Okazją do przygotowania wystawy stał się jubileusz 230-lecia powołania w Bydgoszczy pierwszej loży masońskiej, tzw. symbolicznej, co stało się dnia 17 października 1784 r. Najpierw przyjęła nazwę Wierność pod Trzema Gołębiami, a od 1816 r. nosiła nazwę Janus im Orient. Wówczas też w łonie Janusa utworzono kapitułę szkocką św. Andrzeja o nazwie Zur Säule auf Tabor, skupiającą wolnomularzy wyższych stopni. Obie loże funkcjonowały do 1938 r., tzn. do momentu delegalizacji masonerii w Polsce. Czasy współczesne reprezentuje na wystawie bydgoska loża Galileusz pracująca w ramach Wielkiego Wschodu Polski.

Wystawa składa się trzech zasadniczych elementów stanowiących bloki tematyczne. W pierwszej grupie zaprezentowanych obiektów o bydgoskiej proweniencji są oryginalne dokumenty archiwalne loży Janus, rękopisy, druki i wydawnictwa związane z bydgoską masonerią. Uzupełniają je zachowane odznaki i insygnia lożowe Janusa oraz okolicznościowe medale, na których uwieczniono znakomitych Polaków – wolnomularzy. Szczególnie warto zwrócić uwagę na Regulaminy i Statuty rytu La Royale York de L’Amilie pisane ręcznie z roku 1776, pismo założycielskie ze spisem członków założycieli Loży Pod Rycerskim Krzyżem z roku 1800. Warte obejrzenia są także listy od różnych lóż, które zachowały się w korespondencji loży Janus. Oglądać możemy piękne loga lóż z Inowrocławia, Poznania, pieczątki Loży Matki Pod Trzema Globami w Berlinie i inne.

Drugi element stanowią masonika o ogólnopolskim znaczeniu, wśród których wyeksponowane są stroje wolnomularskie, m.in. kandydata na członka loży oraz masonów różnych stopni wtajemniczenia, utensylia masońskie – ubarwiające wystawę.

Trzecią, komplementarną częścią wystawy są barwne plansze i plakaty oraz współczesna grafika o tematyce wolnomularskiej. Plansze zawierają olbrzymi bagaż informacji o wolnomularstwie bydgoskim, o siedzibie loży bydgoskiej, jej wystroju i wyposażeniu, inwentarz budynku lożowego, wyjaśniają historię i istotę masonerii w sposób encyklopedyczny.

TS

 

Wystawę można oglądać do 28 lutego 2014 r. od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8ºº do 15ºº lub na indywidualne zgłoszenia (052) 33 95 401

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *